دبیر بیست و پنجمین جشنواره ملی هنرهای تجسمی جوانان: جشنواره تجسمی جوانان امسال با دوره های قبل متفاوت است بازگشت

دبیر بیست و پنجمین جشنواره ملی هنرهای تجسمی جوانان:
جشنواره تجسمی جوانان امسال با دوره های قبل متفاوت است
بیست و پنجمین جشنواره ملی هنرهای تجسمی جوانان نسبت به دوره های قبل، از نظر تعداد پذیرفته شدگان و برگزیدگان تغییر و تفاوت دارد.
رضوان صادق زاده؛ دبیر بیست و پنجمین جشنواره ملی هنرهای تجسمی جوانان درباره تفاوت های این دوره جشنواره گفت: پس از برگزاری چندین جلسه آسیب شناسی و تحلیل عملکرد دوره های قبل توسط داوران و متخصصان رشته های مربوط تصمیم گرفته شد تعداد پذیرفته شدگان را با بررسی کیفی تر در مرحله اول انتخاب آثار به نصف تقلیل دهیم. بنابراین ضمن ارتقای کیفیت آثار، هنرمندان راه یافته به جشنواره کاهش یابد تا اجرای جشنواره در استان محل برگزاری نیز با کیفیت بالاتری انجام شود.
درنحوه توزیع جوایز جشنواره در این دوره تغییری ایجاد شده است. به همه هنرمندان راه یافته به جشنواره مبلغ سه میلیون ریال پاداش ورود به جشنواره پرداخت می شود و در هر رشته جشنواره تنها به یک نفر به عنوان نفر برگزیده جایزه داده می شود. با این شیوه و تغییر سعی شده است اهمیت حضور در جشنواره پررنگ‌تر و جدی تر شود و نقش رقابت به خاطر جایزه را به حداقل برسانیم. تعدادی از داوران که در چند دوره قبل جشنواره ثابت بودند تغییر کرده و از داوران دیگری استفاده شده است.
 صادق زاده افزود: قبل از شروع کارگاه دو روزه در محل جشنواره یک سخنرانی توسط یکی از استادان مطرح حوزه تئوری و نظری ارائه خواهد شد. در این بخش تلاش خواهد شد ضمن ارائه مطالب در مورد کلیت هنر به صورت تخصصی در مورد یکی از رشته های تجسمی وچگونگی معاصر بودن آن مطالبی بیان شود. 
  دبیر بیست و پنجمین جشنواره ملی هنرهای تجسمی جوانان درباره ضرورت ها و نیازهای این جشنواره گفت: مهمترین نیاز جشنواره ملی هنرهای تجسمی جوانان تامین بخش مالی آن از طرف دولت و بهره‌مندی از استادان بروز حوزه‌های مختلف تجسمی است و مهمترین ضرورت این جشنواره بازنگری جدی در  ۹ رشته تجسمی است. حذف رشته ها و برگزاری این جشنواره به صورت"هنر" و با عنوان "جشنواره هنر جوانان" فارغ از رشته های مستقل می‌تواند یکی از راهکارها برای تقویت جشنواره باشد. رشته هایی مثل نگارگری، خوشنویسی و کاریکاتور در این جشنواره به بازنگری جدی تری نیاز دارند.

صادق زاده درباره مشخصه های این جشنواره و جایگاه آن گفت: جشنواره ملی هنرهای تجسمی جوانان با شرکت کنندگانی نزدیک به یک هزار نفر امروزه یکی از شناخته شده ترین جشنواره‌های ایران است. در طول سال بیشتر دانشجویان درمورد چگونگی برگزاری آن سوال می کنند و این نشان دهنده دغدغه آنان درباره برگزاری این جشنواره است. فکر می کنم این جشنواره با همه کاستی ها و مشکلاتی که دارد یکی از رویدادهای مورد توجه  استادان و دانشجویان هنر است.

دبیر بیست و پنجمین جشنواره ملی هنرهای تجسمی جوانان درباره تداوم فعالیت جوانانی که در این جشنواره برگزیده می شوند گفت: شاید کمی زود باشد در مورد شرکت کنندگان پنج دوره اخیر جشنواره که من دبیر آن بودم و اینکه  برگزیدگان آن به فعالیت حرفه ای خود ادامه می دهند یا نه نظر بدهیم.تا آنجا که اطلاع دارم برگزیدگان جوان این جشنواره که در دو دوره گذشته شرکت کردند به طور جدی کار هنری خود را دنبال می کنند و در سایر جشنواره‌ها که به موازات این جشنواره و بدون محدودیت سنی برگزار می‌شود حضور جدی دارند.
 
صادق زاده در ادامه گفت: یکی از تفاوت های مهم این جشنواره با سایر جشنواره‌ها که بخش آسیب پذیر این جشنواره نیز می تواند شمرده شود الزام آن به انتخاب شرکت کنندگان از همه استان ها است. این جشنواره سعی دارد با نگاه فراگیر شرکت کنندگانی از همه استان ها داشته باشد. خلق اثر در محل برگزاری جشنواره و در حضور یک استاد در دو روز  یکی دیگر از تفاوت های ساختاری این جشنواره با جشنواره های دیگر است.  ما تمام تلاش خود را می‌کنیم تا این دو عامل به کیفیت برگزاری جشنواره آسیبی نزند با این وجود این دو عامل مشکلات و پیامد های خود را دارد، هرچند می تواند به عنوان امتیازهای جشنواره نیز محسوب شود.
 
یست و پنجمین جشنواره ملی هنرهای تجسمی جوانان در رشته های ارتباط تصویری (پوستر)، تصویرسازی، حجم، خوشنویسی (نستعلیق)، طراحی، عکاسی، کاریکاتور(کارتون)، نقاشی، نگارگری (نقاشی ایرانی، گل و مرغ، تذهیب) برای جوانان ۱۵ تا ۲۴ سال برگزار می شود.

تاریخ خبر:  1397/04/02